Perfekcjonizm

Drogi Czytelniku/ Droga Czytelniczko,

Mam dla Ciebie mini test, który stworzyłam na potrzeby tego artykułu.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy perfekcjonizm może, dotyczyć Ciebie odpowiedz na poniższe pytania.

 

  1. Poświęcam zbyt dużo czasu na porządki. TAK/ NIE

  2. Zbytnio skupiam się na tworzeniu harmonogramów /list/ planów, a nie na samej czynności, którą wykonuje. TAK/ NIE

  3. Muszę zrobić to, co sobie zaplanuje, w związku z tym poświęcam zbyt dużo czasu na wykonanie zaplanowanego /założonego zadania. TAK/NIE

  4. Jestem zbyt bardzo oddana/y temu, co robię (w pracy, w domu) -np. pracuje po godzinach, lub nie mogę sobie odpuścić posprzątania domu/wyprasowania rzeczy, pomimo że się źle czuje /trzeba iść już spać, bo jest późno. TAK/NIE

  5. Trudno jest mi prosić innych o pomoc w zrobieniu czegoś, bo mam przekonanie, że nie zrobią oni tego tak dobrze jak ja (np. mąż nie umyje podłogi tak dokładnie jak ja). TAK/ NIE

  6. Jestem bardzo uparta/y. TAK/NIE

  7. Moje ciało wygląda źle /jestem gruba/y-uważam tak,  pomimo, że inni mówią mi, że jestem szczupła/y , wyglądam dobrze/ lekarz mówi, mi że moja waga jest w normie. TAK/NIE

  8. Jestem aż nadto sumienna/y. TAK/NIE

  9. Nie mam czasu dla siebie, bo jestem tak pochłonięta/y pracą/nauką/obowiązkami. TAK/NIE

  10. Muszę mieć same 5ki i 6tki na studiach- po tym poznam, że osiągnę sukces w przyszłości / muszę mieć same pochwały od szefa- tylko wtedy jestem dobrym pracownikiem. TAK/NIE

  11. Mogłabym/mógłbym wiele rzeczy robić lepiej. TAK/NIE

 

Jeśli twierdząco odpowiedziała/eś ,chociaż na 5 stwierdzeń (pięć odpowiedzi na tak) -oznacza to, że być może problem perfekcjonizmu/zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dotyka Ciebie. UWAGA! Test nie stanowi o diagnozie. Jest jedynie pewnego rodzaju „podpowiedzią”, „wskazówką”. Wizyta u psychologa pozwoli rozwiać wątpliwości.

 


Czym jest perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to wygórowane standardy funkcjonowania, które stawiamy sobie lub innym. Musimy robić wszystko na 100 %, nie dajemy sobie możliwości na błędy. Wymagamy bardzo dużo od siebie, poprzeczkę stawiamy bardzo wysoko. Poświęcamy mnóstwo czasu na wykonanie danej czynności idealnie. Sposób naszego myślenia jest biało-czarny. Sądzimy, że jest tylko jedno właściwe rozwiązanie. Wykonywanie różnych prac staje się dla nas męczące i obciążające. Pojawia się lęk i poczucie, że musimy sprostać swoim wyzwaniom. Nie akceptujemy siebie. Uważamy, że stać nas na więcej.

Perfekcjonizm może przyczynić się do rozwoju depresji/ osobowości obsesyjno -kompulsyjnej (anankastycznej)/ anoreksji/ bulimii (gdy przejawia się nieracjonalnymi oczekiwaniami względem własnego wyglądu).


Skąd się bierze perfekcjonizm?

 

 

Przyczyn należy szukać najczęściej w rodzinie, czy środowisku, w którym się wychowujemy, a także  w pierwszym, znaczącym związku (pierwsza miłość ma na nas duży wpływ). Perfekcjonizm pojawia się także, jeśli byliśmy nadmiernie krytykowani przez rodziców w okresie dzieciństwa i dorastania: gdy przynosiliśmy czwórki w podstawówce, a widzieliśmy niezadowolenie w oczach rodziców- już wtedy „uczyliśmy się”, że trzeba wszystko robić na 100 procent, że ten sposób postępowania sprawia, że jesteśmy akceptowani i kochani przez bliskich. Zaczynamy oczekiwać od siebie tego, żebyśmy byli idealni. Idealni w pracy, idealni w domu. Nasz dom musi błyszczeć, my musimy być uśmiechnięci, zadowoleni, spełnieni, być idealnymi pracownikami, matkami, ojcami, zawsze mieć ochotę na zbliżenia i wiecznie być na diecie.

Niestety działa to tak, że nawet jeśli robimy coś idealnie, to wiecznie nam mało, chcemy ciągle jeszcze więcej. I nigdy nie będziemy zadowoleni z siebie.

Odpowiedz sobie na pytanie: Co to znaczy być dobrą mamą, co to znaczy być dobrym ojcem? Dobrym pracownikiem? Czy znasz osobę, która nie popełnia błędów?

________________________________________________________________________________________________________________________________

„MINI POMOC” DLA CIEBIE 🙂

Jeśli problem perfekcjonizmu dotyczy Ciebie, to mam dla Ciebie coś, co być może choć trochę poprawi Twoje funkcjonowanie, a tym samym wpłynie Twoje  samopoczucie.

Przez najbliższy tydzień Twoim zadaniem będzie notowanie jak wyglądają Twoje dni: o której rano się budzisz, o której jesz śniadanie, o której zaczynasz pracę, o której kończysz, co robisz po pracy, czy jesz obiad, kiedy sprzątasz, o której zasypiasz, itd. Będę Cię prosiła, abyś uzupełnił/a poniższą tabelę, którą możesz wydrukować u siebie w domu.

Notuj „Twój Tygodniowy Plan Dnia”, wszystkie czynności, które wykonujesz!

Następnie (po tygodniowym uzupełnianiu tabeli) będę Cię prosiła, abyś ten tydzień spróbował/a przeżyć jeszcze raz, ale w wyobraźni… I z tej uzupełnionej tabeli, z siedmiu dni wykreślił/a przynajmniej dwie czynności, które mogłabyś/mógłbyś odpuścić…, czyli coś co na tamten moment wydawało Ci się, że musiałeś/aś zrobić, a teraz jak się temu przyglądasz to może jednak można było coś odpuścić (?).

Następnie pomyśl o kolejnych dniach. Zastanów się, co musisz naprawdę zrobić, a co niekoniecznie. Jakie obowiązki powinnaś/powinieneś wykonać, a które możesz, ale nie musisz.
W czym mogą pomóc Ci dzieci/ partner/partnerka/mąż/ ktoś bliski?

Pamiętaj, że odpuszczanie, nie świadczy o tym, że jesteś leniwa/leniwy, gorsza/gorszy.
Nie musisz nikomu nic udowadniać!
Też potrzebujesz odpoczynku i chwil relaksu, po to żeby być zdrowym i … szczęśliwym człowiekiem!

Pobierz swój tygodniowy planner klikając na grafiki poniżej.
Do wyboru wersje kolorowa lub dla drukarek czarno-białych.